OUR MISSION IS BUILDING AND SUSTAINING A PREMIER REGIONAL HOCKEY PROGRAM BY PROVIDING QUALITY EDUCATION AND TRAINING FOR THE DEVELOPMENT AND SUCCESS OF YOUNG PEOPLE IN HOCKEY AND IN LIFE SKILLS WE ARE BUILDING PLAYERS FOR LIFE

Home

Please join Sno-King Amateur Hockey Association in congratulating our award winners!
Thanks to those who sent in a nomination form! There were so many great candidates for each award!

Thanks again to all of the Coach’s, Managers, Parents and Volunteers for making this a great season!
 
 

2014-15 Sno-King Award Recipients

2014-15 Award Nominees For Each Team

 

2014-15 Sno-King Award Recipients

John MacDonald Award: Cameron Bowers

Bob McCormick Memorial Award: Elina Oda

NPSHL Team of the Year: 12U Blue

NPSHL Coach of the Year: Jay Cheney

NPSHL Manager of the Year:  Kelly Hay

NPSHL Player of the Year:  Jake Spraetz

NPSHL Player -Most Improved: Andrew Fu

NPSHL Goaltender of the Year: Connor McKee-Sargent

Rep Team of the Year: 14U A2

Rep Coach of the Year:  Lloyd Shaw

Rep Manager of the Year: Julie Byrd

Rep Player of the Year:  Jadon Kwiatkowski

Rep Player -Most Improved:  Jacob Fry

Rep Goaltender of the Year:  Andy Vlaha

Rookie Coach of the Year:  Adam Wilkinson

 

 

Player Nominations For Each Team

 

Team Select MVP Select Most Improved Select Goalie
10U Squirt Rep White Gabe Kindgren Mitch Hardy Noah Norton
10U Squirt Rep Grey Will Pellerin Kayla  Kutes Aly Nathoo
10U Squirt Rep Blue Jadon Kwiatkowski Jason Dua Daniel Mosgrave
12U A1 JT Rimorin Carson Van Winkle Andy Vlaha
12U A2 White Trent Bloor Jack Archiable Zach Reddy
12U A2 Blue Edvin Sanders Matthew Bellmont Edvin Sanders
14U A1 Dawson Butt Nico DeVita Tyler Wong
14U A2 Hunter Jenkins Brayden Shaw Jakob Fry
14U A3 Joel Anderson  Jayvon Fogelgren Ian Potoshnik
16U A1 Jimmy Fry Michael Gasser Owen Roche
18U Tier II Corbin Benson Jacob Byrd Stephan Campbell
Team Recreational MVP Recreational Most Improved Recreational Goalie
8U Gold Vincent Terry Colin Amick NA
8U Blue Matvey Stremiakov Carson McKelheer NA
8U Green Nathan Pellerine CJ Hancock NA
8U Maroon Jack Edmunds Brody Leahy-Woolum NA
8U Grey Logan Cezar David Bushkin NA
8U Teal Tyler Ortloff Karl Saltmarsh NA
8U White Nolan Curran Teo Babienko NA
8U Orange Jake Spraetz Jake Redilla NA
10U Blue Balazs Dancshazy Cole Hopkins Quinn Lynam
10U Green Team Drew Sherwood Julia Jung Jonah Nash
10U Grey Dylan Berger Max Smith Hailey Merryweather
10U White Alexandra Isbell Laura Fishkin Christopher Johnson
12U Blue House Grayson Tymchyshyn Jackson Wojcicki Nathan Anderson
12U Grey Mac "Z-man" Zarling Emma Wallace Nate Singer
12U Rec Green Anders Higgs Matthew Weiss Max Hay
12U White Patrick Pierson Abdullah Bhatti Harry Redding
14U Green  Kemper Terry Andrew Fu Conner McKee-Sargent. 
14U Grey Alex Hartford Jackson Clemons Jackson Clemons
18U Grey Midget House Dan Wilson Brock Powell Jessie Elop
18U Green Midget House Kieran Borland Parker Guillen Ryan Ross