To provide competitive and recreational basketball for 1st grade to 8th grade.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

Northborough Youth Basketball Travel Teams for 2017-18

Congratulations to the following players for making this year’s travel teams. This year was one of the most competitive tryouts we have had with many skilled players. It is a testament to all the hard work our coaches and parents have done year round.

 

Your coach will be in touch with you by the end of this week.

 

If you have any questions on the tryout, please send an email to and address it to “Travel Tryout Question”. We will forward to the appropriate person. Thanks.

 

4th grade Boys – Coach Rogers

Andrew Zeiger

Cam Citro

Chris Cacciatore

Connor Eiben

Eligio Coniglio

Henry Rogers

Jacob Flynn

Luke Daunais

Preston Biamou

Tommy Murray

Walter Rogers

 

5th Grade Girls Red – Coach Doane

Alyssa Yee

Anika Gupta

Avary Sullivan

Katy O'Connell

Lily Maletta

Mackenzie Rafferty

Meredith Dane

Sophie Kopstein

Taylor Doane

Victoria Kelley

 

5th Grade Girls White – Coach Chacharone

Andressa Pinho

Anna Bellville

Chelsea Sainz

Delaney Walker

Hannah Ostroff

Julia Santos

Maggie Haven

Niamh McLaughlin

Niki Chacharone

Niko Conway

 

5th Grade Boys Red – Coach Willwerth

Brendan Staunton

Caden Hansen

Chase Greenwald

Declan Mulkerin

Garrett Willwerth

Jordan Lopez

Liam Dunn

Lucas Cyr

Max Oelkers

Owen Ellsworth

Ryan Roman

Thomas Boudreau

 

5th Grade Boys White – Coach Frallicciardi

Aiden Leveille

Dominic Frallicciardi

Dylan Brown

Jose Nicholson

Justin Divitto

Justin Rotaru

Landon Rowe-Bond

Liam Petersen

Miles Lipka

Vincent Vitorino

 

6th Grade Boys Red – Coaches Daunais/Breeze

Andrew Eiben

Dylan Clancy

Evan Chysna

Evan Moineau

Gavin McCabe

Joshua Colebourn

Kyle Daunais

Ryan McCabe

Tommy Breeze

Zachary Meehl

 

6th Grade Boys White – Coach Lamburn

Jeremy Keene

Ryan Blanchard

Mathew San Clemente

Joseph Lamburn

Ethan Wyble

Jack Pirozzi

Michael Cashel

Connor Scott

Satoshi Conway

Connor Locke

 

6th Grade Girls - Coach Hjerpe

Eleni Chacharone

Elizabeth Morse

Elizabeth Ouano

Grace Herdman

Hallie Straight

Hope Pasacane

Isabella King

Jessilyn Baez

Jordan Lambert

Kate DiTullio

Katrina Ghabour

Sophia Hjerpe

 

7th Grade Boys Red – Coach Adriaansen

Anthony Lara

Brendan Pemberton

Christian Adriaansen

Harrison Stanwood

Jackson Gamache

Joseph Russell

Jovoni Mobley

Matthew Marchese

Matthew Uzar

Tucker Gauvin

 

 

7th Grade Boys White – Coach Maggiolino

Christopher Wittman

Dylan Terra

Ethan MacGillvray

Ian Donavan

Jonathan Valentine

Mason Drew

Max Miller

Nate Maggiolino

Patrick Pacios

Trevor Kerxhalli

Tyler Cote

Will Manning

 

7th Grade Girls – Coach McMenemy

Allison Silva

Danielle Spadafora

Isabelle McNulty

Karoline Crippen

Katia McMenemy

Keely Scott

Sophia Fontecchio

Ty Hill

Zoe Oelkers

 

8th Grade Boys Red – Coach Stevens

Adam Mowry

Aidan Carter-Frem

Aidan Shupp

Beau OBeirne

Cameron Shupp

Connor Lee

Jacob Stevens

Jaiden Wilde

James Jankovich

William Morse

 

8th Grade Boys White – Coach Calabrese

Brogan Madden

Charlie Calabrese

Chris Chun

Jack Carney

Jake Hudson

Joe Keene

Josh Drake

Josh Kopstein

Sanjul Seth

Stephen Moineau

 

8th Grade Girls Red – Coach Blanchard

Anastasia Karaban

Anna-Grace Hjerpe

Caitlyn Blanchard

Eloise McCuine

Isabella Lamothe

Jada Carter-Frem

Lucy Rogers

Matea Rowe-Bond

Melissa Dia

Shannon Hill

Sonal Gupta

 

 

That is all the teams.

 

Thanks, NYBA Board of Directors