OUR MISSION IS BUILDING AND SUSTAINING A PREMIER REGIONAL HOCKEY PROGRAM BY PROVIDING QUALITY EDUCATION AND TRAINING FOR THE DEVELOPMENT AND SUCCESS OF YOUNG PEOPLE IN HOCKEY AND IN LIFE SKILLS WE ARE BUILDING PLAYERS FOR LIFE

Home

Congratulations to Sno-King 2010/2011 Award Winners!

 
Please join Sno-King Amateur Hockey Association in congratulating our 2010/2011 award winners!
Thanks to those who sent in a nomination form! There were so many great candidates for each award!
Thanks again to all of the Coach’s, Managers, Parents and Volunteers for making 2010/2011 a successful season!
 
 
John MacDonald Award David Minn
Bob McCormick Award Matt Lundy
Rookie Coach of the Year Ron Ortloff
Rep Team of the Year Peewee Tier II
Rep Coach of the Year Bryan Whelan
Rep Manager of the Year Lainie Colburn
Rep Player of the Year Sean Johnson
Rep Most Improved Player Devin Mann
Rep Goalie of the Year Daniel Gorbach
NPSHL Team of the Year Mite Green
NPSHL Coach of the Year Tom Falkner
NPSHL Manager of the Year Sharon Bodine
NPSHL Player of the Year Chris Esary
NPSHL Most Improved Player Colton Bowers
NPSHL Goalie of the Year Carson Graham

Team Nominee’s

TEAM MVP MOST IMPROVED TOP GOALTENDER
Mite Major Blue-Kilton Liam Kilton Colton Bowers Brady Schwab
Mite Major Green-Falkner Trent Bloor Kyle Mulligan Daniel Anderson
Mite Major Gray- Ortloff George Moran Kieran Lynch Benjamin Lampman
Mite Major White- Pilawski/Klein Colin Ormsby Trent Denholm Andy Vlaha
       
Squirt Minor-Shaw Alonzo Colburn Gavin Mann Brett Enfield
Squirt Major-Kwiatkowski Dawson Butt Griffin Rettig Kohl Reddy
Squirt Blue-Lambert Tom Mikolyuk Tim Van Lierop Marah Wagner
Squirt Green-Antonio Hunter Jenkins Lokelani Antonio Declan Gainer
Squirt Gray-Thompson Jayvon LaMarche Charlien Fisher Ted Fisher
       
Peewee 2- Wagner Denali Cornwall Devin Mann Kevin Tieck
Peewee Minor- Audycki Luke Ormsby Harrison Clark Domenic Vlaha
Peewee Green- Quintal Andre-Phillipe Tremblay Glen Oh Jack Ryan
Peewee Grey-Satagaj Conner Hoke Zach Douglass Jessie Elop
Peewee Blue-Anderson Kenny Gill Nick gill Jackson Scallen
       
Bantam 2-Haskell Brendan Carr Patrick Anderson Matt Soldano
Bantam Major-Miller David Minn Jason Smith Luke Pickar
Bantam Green-Gillespie Roland Robledo Anton Bogdanov Carson Graham
       
Midget 18u-Ralston Sean Johnson Keenan Smith Daniel Gorbach
Midget 16U-Whelan Ben Ihrie Troy Gasser Phillip Park
Midget Green-Blaine Mason Hitchings Nic Prekeges Colin Adams
Midget Grey-Ostrander Chris Esary Drew Doxsie Justin Grimm